Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyprzedzanie z prawej

• Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 Alfista

Alfista

Pirat Drogowy

• Members
  • PipPipPip
  • 2145 Postów

Napisano 10 maj 2012 - 17:52

Dość często spotykam się z opiniami domorosłych znawców prawa drogowego, którzy wypowiadają swoje teorie na temat ZAKAZU WYPRZEDZANIA Z PRAWEJ STRONY... Oczywiście w dyskusji szybko wychodzi ich ignorancja, ale żeby takiego człowieka przekonać, to nie jest łatwa sprawa...
Ta ignorancja bywa groźna, gdy taki ekspert zostanie nie daj boże właśnie prawą stroną wyprzedzony - jego poczucie praworządności i chęć zwalczania "chamstwa za kierownicą" czasem może spowodować niebezpieczne zachowania na drodze...

Przejdźmy do meritum.

Zgodnie z USTAWĄ PRAWO O RUCHU DROGOWYM:
Art. 24. ust. 3
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

Na to powołują się Ci, którzy twierdzą, że "z prawej nie wolno". Niestety, żaden z nich nie podjął się lektury "zastrzeżeń", a tych jest całkiem sporo...

Najważniejsze z nich jest zawarte w tym samym artykule w ustępie 10.
Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1. na jezdni jednokierunkowej;
2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Czyli jeśli jezdnia jest jednokierunkowa, to wyprzedzać z prawej możemy ZAWSZE (wtedy kiedy jest to w ogóle dozwolone)!
Jeśli to teren zabudowany, to może być dwukierunkowa, wystarczy, że są dwa pasy ruchu w naszym kierunku.
Przypadku jezdni dwukierunkowej o trzech pasach w jednym kierunku poza obszarem zabudowanym jakoś nie mogę sobie przypomnieć, ale być może gdzieś się w Polsce taki znajduje...

Tu pojawia się problem wielu kierowców, którzy nie wiedzą co to jest jezdnia (i pas ruchu). Ja też kiedyś niewiedziałem, ale potem zrobiłem prawo jazdy. Nie będę tu tego tłumaczyć, jeśli ktoś nie jest pewien czy dobrze rozumie, to odsyłam do definicji na początku ustawy (tam również można się dowiedzieć czym różnią się: wyprzedzanie, wymijanie i omijanie - z tym radzi sobie naprawdę niewielu kierowców...).

Warto tu przytoczyć ust. 7
Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1. przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2. na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
3. na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Dochodzą jeszcze bardziej oczywiste sprawy jak:

Ust. 4
Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Ust. 5
Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Ust. 12 dotyczy wyprzedzania przez rowerzystów, którzy od niedawna mogą wyprzedzać prawą stroną "powoli jadące pojazdy"...

To tyle jeśli chodzi o prawo.

Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, to uważam, że stan prawny jest zadowalający, sam chętnie wyprzedzam prawą stroną (choć przy większych prędkościach np. autostrady, staram się tego unikać). Myślę, że warto dotrzeć do świadomości części kierowców, by wytłumaczyć im, że wyprzedzanie prawą stroną to normalna rzecz ;)

A Wy co myślicie?

A może znajdą się tu też tacy, co tępią tych "chamów" co z prawej wyprzedzają?
Była...

http://www.polskajaz...Romeo/156/18541

Polecam żaluzje od sąsiada:
rolety warszawa

#2 BPX33

BPX33

Swiftkid

• Members
  • PipPipPip
  • 1351 Postów

Napisano 10 maj 2012 - 18:23

A Wy co myślicie?

A może znajdą się tu też tacy, co tępią tych "chamów" co z prawej wyprzedzają?

Sam dość często wyprzedzam z prawej strony(jak ktoś np. wlecze się lewym pasem) i jak na razie nikt nie miał z tym żadnych problemów wobec mojej osoby. :) Ba! Nawet czasami zdarza się tak, że to mnie wyprzedzają z prawej i jakoś nie mam im tego za złe, bo niby dlaczego... ;)
Uważam, że gdyby było mniej "drogowego chamstwa" ilość wypadków zasadniczo by spadła...

c0f263992145750cmed.jpg

434007fed9d173afmed.jpg

#3 rovdies

rovdies

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 68 Postów

Napisano 10 maj 2012 - 20:14

Zgodnie z USTAWĄ PRAWO O RUCHU DROGOWYM:
Art. 24. ust. 3
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

Na to powołują się Ci, którzy twierdzą, że "z prawej nie wolno". Niestety, żaden z nich nie podjął się lektury "zastrzeżeń", a tych jest całkiem sporo...

Najważniejsze z nich jest zawarte w tym samym artykule w ustępie 10.
Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1. na jezdni jednokierunkowej;
2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

A przede wszystkim, taki znawca przepisów, który wlecze się lewym pasem, zapomina, że obowiązuje ruch prawostronny(art 16, ust. 1), a sam łamie ustęp 4 tego artykułu.

"4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa."

#4 tvardy

tvardy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 212 Postów

Napisano 11 maj 2012 - 07:51

Czasami zdarza mi się wyprzedzić jakąś zawalidrogę z prawej, nie mniej interesuje mnie jak te przepisy mają się do autostrady... czy jest to w jakiś sposób określone ?? Czy przyjęte jest że nawet jak jest autostrada z 3 pasami to można prawym wyprzedzić ??
tvardy - MW 2,4JTD CBTeam DieselClan

#5 bbbb

bbbb

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 Postów

Napisano 11 maj 2012 - 12:33

Autostrada to nic innego jak droga poza obszrem zabudowanym i dodatkowo jednokierunkowa z zasady. Dlatego jeżeli na autostradzie są 3 pasy ruchu to jak najbardziej można wyprzedzać z prawej.
Dlatego podsumowując:
w obszarze zabudowanym można wyprzedzać z prawej wszędzie tam gdzie są co najmniej 2 pasy ruchu w tym samym kierunku niezależnie czy to zakręt czy wzniesienie. Nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu i na przejściu dla pieszych oraz przed przejściem dla pieszych niezależnie od tego ile pasów ruchu jest, nie wolno wyprzedzać pojazdów uprzywilejowanych.
poza obszarem zabudowanym można wyprzedzać wszędzie tam gdzie jest co najmnie 3 pasy ruchu w tym samym kierunku niezależnie czy to zakręt czy wzniesienie. Nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu i na przejściu dla pieszych oraz przed przejściem dla pieszych choćby tam było nawet 10 pasów ruchu. Ale za to karetką na sygnałach możemy sobie wyprzedzić.
Swoją drogą jeszcze nie spotkałem się aby ktoś robił mi wrzody za to, że wyprzedziłem go z prawej, a mi to za przeproszeniem lotto.

#6 benny86

benny86

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 827 Postów

Napisano 23 maj 2012 - 21:03

Szczerze mówiąc jakiś czas temu też miałem wątpliwości w sprawie wyprzedzania z prawej poza terenem zabudowanym, ale zamiast wku**ać się niepotrzebniie, otworzyłem stronkę sejmową, wyszukałem stosowną ustawę, poczytałem i tyle... Choć pewne wątpliwości nadal mam... Można wyprzedzać z prawej strony poza terenem zabudowanym gdy mamy 3 pasy ruchu w danym kierunku. Pytanie, czy np. pas rozbiegowy w rejonie skrzyżowań można uznać za "pełnoprawny" pas ruchu?

Co do dróg z 3 pasami ruchu w jednym kierunku kilka takich widziałem, a4 w obrębie katowic,a1 od węzła sośnica do węzła żory, s8 w obrębie warszawy też mi się coś kojarzy... No ale statystycznie owszem, rzadko spotykana sytuacja.

#7 bazie

bazie

Active debater

• Members
  • PipPipPip
  • 785 Postów

Napisano 24 maj 2012 - 15:33

Co do dróg z 3 pasami ruchu w jednym kierunku kilka takich widziałem, a4 w obrębie katowic,a1 od węzła sośnica do węzła żory, s8 w obrębie warszawy też mi się coś kojarzy... No ale statystycznie owszem, rzadko spotykana sytuacja.

Jeszcze DTŚ Katowice-Zabrze (docelowo do Gliwic, choć tu ma być węższa) i DK86/S86 (al. Rozdzieńskiego) od węzła z A4 koło Trzech Stawów do rozjazdu na Warszawę i Kraków na granicy Sosnowca i Czeladzi. Ponadto chyba al. Włókniarzy w Łodzi i jakieś trasy w Poznaniu też mają po 3 pasy w każdym kierunku. Jest też taka nowa trasa w Gdańsku, z centrum do S6 obwodnicy Trójmiasta, na pewno ma po 3 pasy i chyba (?) jest poza obszarem zabudowanym.
--
BaZie

#8 bbbb

bbbb

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 Postów

Napisano 24 maj 2012 - 15:33

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
7) pas ruchu - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
28) wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Jak widać wyżej i jak to określiłeś "pas rozbiegowy" jest po prostu pasem ruchu. Nigdzie nie wyczytałem aby pasy ruchu były ważniejsze i mniej ważne. Inna sprawa pierwszeństwo przy zmianie takiego pasa gdzie regulują to konkretne przepisy.
Kolejna sprawa to wyprzedzanie-niektórzy uważają, że wyprzedzanie to cykl następujących po sobie manewrów np. 1. zmiana pasa ruchu(gdy jadę bezpośrednio za innym autem), 2. "wyprzedzanie właściwe" i 3. powrót na "swój" pas ruchu. Ale wczytując się w art. 2 pkt. 28 jasno wynika, że wyprzedzanie to tylko przejeżdżanie obok z większą prędkością czyli pkt. 2 z przykładu-"wyprzedzanie właściwe"

#9 bazie

bazie

Active debater

• Members
  • PipPipPip
  • 785 Postów

Napisano 25 maj 2012 - 14:30

A gdzie w pkt. 28 masz coś o większej prędkości? (chyba, że przytoczyłeś niepełny punkt).
--
BaZie

#10 bbbb

bbbb

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 Postów

Napisano 27 maj 2012 - 19:48

Bazie, jeżeli będzie 2 uczestników ruchu to zawsze któryś z nich będzie się poruszał szybciej. I ten właśnie wtedy wyprzedza. Wydaje mi się to tak logiczne, że nie wiem gdzie tutaj można dopatrzyć się jakiegoś problemu tym bardziej, że przepis mówi "...przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu..." Wynika z tego, że jeżeli obok kogoś przechodzę to możliwości są dwie: OMIJANIE albo WYPRZEDZANIE. W pkcie 28 w dalszej części mowa jest o tym, że ten drugi uczestnik obok, którego przechodzę porusza się w tym samym kierunku. I na tym polega różnica pomiędzy tymi dwoma manewrami. Istnieje jeszcze trzeci manewr gdzie uczestnicy poruszają się w przeciwnych kierunkach, ale to jest wtedy wymijanie(pkt. 26 PoRD).

#11 rovdies

rovdies

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 68 Postów

Napisano 27 maj 2012 - 19:50

bazie Jeżeli wyprzedzanie polega na przejechaniu obok innego uczestnika ruchu, poruszającego się w tym samym kierunku, to można ten manewr wykonać jedynie poruszając się z większą prędkością niż ww. uczestnik ruchu(inaczej się nie da :mellow: ). Kolega bbbb napisał wyraźnie, że o większej prędkości możemy z tekstu tego punktu wynioskować, czytając ze zrozumieniem.

PS

bbbb Wydaję mi się, że przytoczone przez Ciebie punkty art.2, wg wersji Kodeksu na 2012 rok, to odpowiednio pkt 11 i 33.

http://kodeks-drogow...przepisy-ogolne

Pozdrawiam :)

#12 bbbb

bbbb

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 Postów

Napisano 27 maj 2012 - 20:17

Rovidies, masz rację. Posłużyłem się nieaktualnym wydaniem Prawa o Ruchu Drogowym. Dzięki za nowy, aktualny tekst PoRD. Nie mniej jednak wydaje mi się, że moje wnioski są aktualne

#13 rovdies

rovdies

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 68 Postów

Napisano 27 maj 2012 - 20:42

Nie mniej jednak wydaje mi się, że moje wnioski są aktualne

No baaaa!! ;)

#14 Alfista

Alfista

Pirat Drogowy

• Members
  • PipPipPip
  • 2145 Postów

Napisano 28 maj 2012 - 11:07

Na autostradzie można zawsze wyprzedzać z prawej - w Polsce wszystkie autostrady mają wyłącznie jednokierunkowe jezdnie główne.
Była...

rolety warszawa

#15 benny86

benny86

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 827 Postów

Napisano 28 maj 2012 - 12:27

Ok, mają jednokierunkowe jezdnie, ale nie mają 3 pasów ruchu (chyba że wliczymy pas awaryjny, ale nie służy on
do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych,

#16 bbbb

bbbb

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 Postów

Napisano 28 maj 2012 - 16:17

Alfista, chyba poszedłeś za bardzo po bandzie. Poczytaj post nr 5. Tam chyba w najprostszy z możliwych sposobów opisałem gdzie można wyprzedzać. Autostrada zawsze(z założenia) jest poza obszarem zabudowanym i tam MUSZĄ być TRZY pasy ruchu aby można było wyprzedzać z prawej. Jeżeli są dwa to niestety musisz(aby być w zgodzie z przepisami) poczekać aż zawalidroga zjedzie na prawy pas. Pasa awaryjnego nie możesz traktować jako pasa ruchu z prostej przyczyny: jest oddzielony ciągłą linią krawędziową, której nie wolno przekraczać. Tak na chłopski rozum to "pas awaryjny" jest takim szerszym poboczem. A pobocza przecież nie traktujesz jak pas ruchu.

#17 Alfista

Alfista

Pirat Drogowy

• Members
  • PipPipPip
  • 2145 Postów

Napisano 28 maj 2012 - 18:26

bbbb, benny86

przeczytajcie ustawę - jej niezbędne fragmenty są w pierwszym poście ;)

Ps. Pobocze oczywiście nie jest pasem ruchu, pas awaryjny również ;)
Była...

rolety warszawa

#18 Alfista

Alfista

Pirat Drogowy

• Members
  • PipPipPip
  • 2145 Postów

Napisano 28 maj 2012 - 18:33

Jeszcze DTŚ Katowice-Zabrze (docelowo do Gliwic, choć tu ma być węższa) i DK86/S86 (al. Rozdzieńskiego) od węzła z A4 koło Trzech Stawów do rozjazdu na Warszawę i Kraków na granicy Sosnowca i Czeladzi. Ponadto chyba al. Włókniarzy w Łodzi i jakieś trasy w Poznaniu też mają po 3 pasy w każdym kierunku. Jest też taka nowa trasa w Gdańsku, z centrum do S6 obwodnicy Trójmiasta, na pewno ma po 3 pasy i chyba (?) jest poza obszarem zabudowanym.

Panowie, to wszystko są jezdnie JEDNOKIERUNKOWE. Ja pytam, czy ktoś widział DWUKIERUNKOWĄ JEZDNIĘ o 3 pasach w jednym kierunku (w dodatku: poza terenem zabudowanym).
Była...

rolety warszawa

#19 rovdies

rovdies

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 68 Postów

Napisano 28 maj 2012 - 20:11

Niestety, kol. Alfista ma rację. Trzy pasy ruchu, poza terenem zabudowanym, są wymagane przy wyprzedzaniu z prawej, na jezdni dwukierunkowej (art 24, ust.10, pkt 2). Autostrada to nic innego, jak dwie jezdnie jednokierunkowe, każda z nich w innym kierunku. I nawet gdyby miały tylko po dwa pasy ruchu, to można na nich wyprzedzać z prawej( art. 24, ust 10, pkt 1).

#20 bbbb

bbbb

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 Postów

Napisano 29 maj 2012 - 17:23

Koledzy, nie żebym się czepiał, ale zgodnie z przepisami, a właściwie z rozp. o znakach, droga jednokierunkowa jest wtedy gdy jest oznakowana znakiem D-3. Nie przypominam sobie, aby przy wjeździe na autostradę był ustawiony ten właśnie znak chociaż mogę się mylić. Autostrada z założenia jest jednokierunkową, ale czy wg przepisów tego nie byłbym taki pewien.
Kolejna sprawa, jeżeli jezdnie oddzielone są kikimś krawężnikiem czy nawet pasem zieleni to nie zawsze można spotkać znak D-3. Wiem do czego zmierza Alfista i ma dużo racji, ale nie wszędzie na drogach, gdzie nawet z konstrukcji wynika, że jest to jednokierunkowa, jest ten znak D-3 i wtedy zgodnie z literą prawa nie jest to jednokierunkowa.
Alfista ma zapewne na myśli jezdnie gdzie jest np. 3 pasy ruchu z czego podwójną ciągłą oddzielone są 2 z nich i wtedy mamy czystą i jasną sytuację: w jedną stronę jest jeden pas ruchu, a w przeciwną 2 pasy ruchu.
Niestety nasze drogi to jedna wielka zagadka i znaki ustawiane są nie zawsze zgodnie z logiką.

Załączone pliki