Skocz do zawartości


Zdjęcie

dziecko w foteliku


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 jackim

jackim

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 Postów

Napisano 14 listopad 2009 - 21:57

Witajcie
Od niedawna jestem ojcem trójki dzieci. Bardzo dużo jeżdżę z rodziną za miasto i w związku tym mam pytanie czy ktoś potrafi jasno udzielić odpowiedzi czy dziecko mające 6 lat i około 120 cm wzrostu siedzące w foteliku dobranym do jego wzrostu i wagi może jechać na przednim siedzeniu obok kierowcy?
Jest to dla mnie o tyle ważne że mam świadomość że trzech fotelików nie mogę umieścić na tylnym siedzeniu z dwóch powodów nie zmieszczą się razem no i nie ma tam wymaganych przez producenta fotelika pasów.
Może ktoś zna jakieś miejsce w sieci gdzie jest jakaś jednoznaczna wykładnia przepisów na ten temat?

#2 maly_mk2

maly_mk2

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 Postów

Napisano 18 listopad 2009 - 20:45

Witajcie
Od niedawna jestem ojcem trójki dzieci. Bardzo dużo jeżdżę z rodziną za miasto i w związku tym mam pytanie czy ktoś potrafi jasno udzielić odpowiedzi czy dziecko mające 6 lat i około 120 cm wzrostu siedzące w foteliku dobranym do jego wzrostu i wagi może jechać na przednim siedzeniu obok kierowcy?
Jest to dla mnie o tyle ważne że mam świadomość że trzech fotelików nie mogę umieścić na tylnym siedzeniu z dwóch powodów nie zmieszczą się razem no i nie ma tam wymaganych przez producenta fotelika pasów.
Może ktoś zna jakieś miejsce w sieci gdzie jest jakaś jednoznaczna wykładnia przepisów na ten temat?






z tego co ja wiem to oczywiscie ze mozna wozic dziecko z przodu tylem i przode do kierunku jazdy jezeli nie ma poduszkek. jezeli masz poduszki to tylko przodem. wystarczy chwile posiedziec na necie i wpisac w google np " fotelik na przendim siedzeniu" ja wpisałem i wyskoczyło mi to :

Mam 10-miesięczne dziecko. Czy mogę przewozić je na przednim siedzeniu pasażera?

Sposób przewożenia dzieci w pojeździe samochodowym uregulowane zostało w Ustawie z dnia 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108 z 2005r., poz. 908 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami):

* Art. 39. ust. 3. w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
* Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
* Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1. przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1;
2. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
3. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Jak wynika z powyższych przepisów prawidłowym jest przewożenie 10 miesięcznego dziecka w foteliku ochronnym na przednim siedzeniu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Natomiast jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera to przewożenie dziecka może odbywać się tylko przodem do kierunku jazdy.

#3 Guest_kodens79_*

Guest_kodens79_*
  • Guests

Napisano 16 czerwiec 2010 - 06:21

Też mnie ten temat zainteresował.
I moje pytanko jest takie.
Czy ktoś się orientuje jakie są przepisy w Niemczech odnośnie fotelików jak i gdzie je montować.
Wybieram się z moim synkiem ( 13 miesięcy)do znajomych i nie wiem czy mogę go wieść z przodu mam poduszkę powietrzną pasażera ale mogę ją wyłączyć.

Będę wdzięczny za jakąś odpowiedź.

#4 rodeodrive

rodeodrive

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 Postów

Napisano 20 styczeń 2011 - 16:57

Należy się trzymać przepisów nawet absurdalnych:
jak jest z pasami na tylnych siedzeniach w samochodach starszych od kierowcy?
Ja w swoim tarpanie z tyłu pasów nie ma ale policja sprawdza czy dziecko jedzie w foteliku
Takie tam doposażyłem pewnie , ale nie wiem czy to obowiązek i od którego roku

#5 Guest_ble ble ble_*

Guest_ble ble ble_*
  • Guests

Napisano 20 styczeń 2011 - 21:19

Należy się trzymać przepisów nawet absurdalnych:
jak jest z pasami na tylnych siedzeniach w samochodach starszych od kierowcy?
Ja w swoim tarpanie z tyłu pasów nie ma ale policja sprawdza czy dziecko jedzie w foteliku
Takie tam doposażyłem pewnie , ale nie wiem czy to obowiązek i od którego roku


człowieku obejrzyj sobie jakikolwiek crash test z udziałem dziecka: bez fotelika, w foteliku bez pasów i zapiętego w fotelik "jak pan bóg przykazał" - bardzo szybko zamontujesz wszystkie elementy bezpieczeństwa i nie będziesz oglądał się na przepisy ani z którego roku one pochodzą. pamiętaj, że do wypadku może dojść nie koniecznie z twojej winy i nawet jeżeli czujesz się super-kierowcą to jakiś nawalony idiota może walnąć w ciebie i przemienić twojego dzieciaka w żywą torpedę. oczywiście nikomu nie życzę bez względu czy wozi dziecko w fotelu czy bez niego. pzdr.

#6 Guest_Kamel24_*

Guest_Kamel24_*
  • Guests

Napisano 27 styczeń 2011 - 21:38

z tego co ja wiem to oczywiscie ze mozna wozic dziecko z przodu tylem i przode do kierunku jazdy jezeli nie ma poduszkek. jezeli masz poduszki to tylko przodem. wystarczy chwile posiedziec na necie i wpisac w google np " fotelik na przendim siedzeniu" ja wpisałem i wyskoczyło mi to :

Mam 10-miesięczne dziecko. Czy mogę przewozić je na przednim siedzeniu pasażera?

Sposób przewożenia dzieci w pojeździe samochodowym uregulowane zostało w Ustawie z dnia 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108 z 2005r., poz. 908 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami):

* Art. 39. ust. 3. w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
* Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
* Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1. przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1;
2. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
3. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Jak wynika z powyższych przepisów prawidłowym jest przewożenie 10 miesięcznego dziecka w foteliku ochronnym na przednim siedzeniu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Natomiast jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera to przewożenie dziecka może odbywać się tylko przodem do kierunku jazdy.

Można przewozić małe dzieci w fotelikach na przednich fotelach. Gorzej jak poduszka wystrzeli. Taki mały organizm nie wytrzyma kontaktu z poduszką, więc..STANOWCZO ODRADZAM!!

#7 tomeksw

tomeksw

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 Postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 15:03

Można przewozić małe dzieci w fotelikach na przednich fotelach. Gorzej jak poduszka wystrzeli. Taki mały organizm nie wytrzyma kontaktu z poduszką, więc..STANOWCZO ODRADZAM!!



Praktycznie w każdym nowszym aucie jest jedna z opcji:
- brak poduszki pasażera
- poduszka pasażera jest, ale można ją wyłączyć...

Ja akurat wożę syna na przednim siedzeniu - przynajmniej go mam na oku...

#8 pisii35

pisii35

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 Postów

Napisano 25 styczeń 2012 - 16:24

Ja też woże syna na przednim siedzeniu - kwestia wygody - można go jakoś spróbować zabawić, gdy za bardzo mu się nudzi.

#9 requm

requm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 Postów

Napisano 04 marzec 2014 - 14:09

można wozić z przodu, ale chyba jednak bezpieczniej jest z tyłu... tak przynajmniej uważam..



#10 Daria5511

Daria5511

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 Postów

Napisano 13 marzec 2014 - 08:40

Wiem z doświadczenia, że jadaca samochodem matka z dzieckiem woli mieć dziecko "pod ręką". Z przodu jest wygodniej. Oczywiście wymogi prawne sa na pierwszym miejscu, zatem przestrzegam ich



#11 memorabbit

memorabbit

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 20 marzec 2014 - 11:12

Można przewozić małe dzieci w fotelikach na przednich fotelach. Gorzej jak poduszka wystrzeli. Taki mały organizm nie wytrzyma kontaktu z poduszką, więc..STANOWCZO ODRADZAM!!

Poduszkę powietrzną można odłączyć, wyłącznik często znajduje się w schowku pulpitu.



#12 kamiladro

kamiladro

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 Postów

Napisano 13 maj 2014 - 21:58

To wszystko zależy od poduszki, jeżeli jej nie ma, to można, jak jest to nie można, chyba że wyłączysz.



#13 4kowal20

4kowal20

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 Postów

Napisano 09 lipiec 2014 - 14:31

Tak to prawda, jestem w tym temacie na bieżąco i tak jak piszą moi poprzednicy, dziecko z przodu można wozić tylko jak nie ma poduszek, albo jak te poduszki są wyłączone.


E-papierosy. Polecam.


#14 kastrator35

kastrator35

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 Postów

Napisano dziś, 11:49

to prawda, poduszki muszą być wyłączone